Xiaomi Depremleri Tahmin Edebiliyor !

Xiaomi’nin bir süre önce hizmete sunduğu deprem bildirim sisteminin kapsamı genişliyor. Oluşturduğu algoritmayı geliştiren Xiaomi, artık depremlerin önceden tahmin edilebilmesini sağlıyor. Kullanıcıların gönüllü olarak dahil olabilecekleri sistem, sismik verileri hesaplayarak insanların önceden uyarılmasını sağlıyor. Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, bundan bir süre önce bir deprem anında kullanıcıyı uyaran özel bir teknoloji geliştirdiğini duyurmuştu.

Bu teknolojinin Çin’in 25 kentinde kullanılabildiğini ve bugüne kadar yapılan çalışmalarda büyüklüğü 4.0 ve üzerinde olan en az 35 depremin tespit edildiğini söyleyen Xiaomi, şimdi ise bu teknolojinin kapsamının genişlediğini ve kullanıcıların bu sisteme dahil olarak olası depremlerin önceden tahmin edilebilmesi için yardımcı olabileceklerini söylüyor.

Xiaomi, deprem bildirim ve izleme sistemini akıllı telefonlardaki yerleşik sensörler ile mümkün kılıyor. Bunun için özel bir algoritma geliştiren şirket, böylelikle deprem anında kullanıcıyı uyarıyor. Ancak bu algoritmanın son hali, sismik verilerin hesaplanmasını da sağlıyor. Eğer bu hesaplamaların sonucu bir depremin habercisi ise kullanıcılar, deprem olacağına dair bir uyarı alıyorlar. Xiaomi, bu teknolojinin Chengdu Yüksek Teknoloji Afet Azaltma Araştırma Enstitüsü ile birlikte geliştirildiğini ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Robot Süpürge Bakımı
Next post Netflix Gizli Kodları